CULLEN rodina KLUB --->zde
Červenec 2007

Mimozemský objekt nad Rigou?

5. července 2007 v 23:30 | katy |  Aktuální články

Měla to být dokonalá demonstrace sovětské vzdušné síly. V srpnu roku 1961 se na letišti v hlavním městě Lotyšska sešla asi stovka nejvyšších vojenských hodnostářů, aby přihlížela prvnímu letu nově vyvinuté stíhačky. Jenže, stejné místo si k manévrům zvolilo také UFO. Někteří z přítomných ale viděli ještě něco jiného.
Testování nejmodernějšího letounu ve výbavě armády SSSR se tehdy nemohlo obejít bez přítomnosti kamer. Velení chtělo slavnou událost zachytit a později prezentovat před celým světem. Filmový štáb v čele se zkušeným Viktorem Dudinšem proto zaujal místo v těsné blízkosti startovacího a přistávacího pruhu a čekal. Ovšem marně. Přestože byl stíhací letoun předchozího dne v naprostém pořádku, pilotovi se v rozhodující chvíli nepovedlo nastartovat motor.
Zářivý trojúhelník
Pak už se prý všechno seběhlo velmi rychle. V tu samou dobu prořízl vzduch zlověstný zvuk a na obloze se objevil podivný fialový objekt trojúhelníkového tvaru. Přihlížející důstojníci začali panikařit a rozutekli se na všechny strany. Prchajícímu davu podlehl také Dudinš. Stačil však ještě namířit kameru k nebi.
Neznámý stroj se údajně pohyboval velmi podivným způsobem. Neklesal sice, ale vždy se na chvíli přítomným ztratil z očí, aby se pak vynořil o kousek dál. Celá událost netrvala déle než několik minut. Pak UFO nečekaně zmizelo. Podle očitých svědků ale zůstalo stále na obloze, jen se stalo svým způsobem neviditelným.
Vojáci pomalu vycházeli ze svých úkrytů a živě se bavili o mimozemském původu objektu. Dudinš zatím běžel zpátky ke kameře, aby zjistil, zda se mu podařilo létající předmět natočit. Když však chtěl vzít film do studia, byl mu odebrán velitelem letiště. Později si pro materiál přijela KGB a všichni svědkové byli "upozorněni", aby o všem pomlčeli a raději na věc zapomněli. Filmař ještě stačil promluvit s pilotem, který připustil, že nečekanou závadu na stíhači mohla způsobit přítomnost neznámého "narušitele".
Vesmírný cestovatel?
Zpráva o vojenském debaklu však na Západ přece jen pronikla. Následovalo mnoho dotazů a nabídek ke koupi filmu. Oficiální stanovisko sovětské strany přesto zůstalo neměnné. Sdělovací prostředky přinesly prohlášení, že pozorovaným předmětem byla toho večera meteorologická sonda.
Snímek zachycující neidentifikovatelný stroj zůstal po řadu let ukryt v archivech tajné policie. Teprve s nástupem perestrojky došlo i na veřejné promítání filmu. Odborníci se pak shodli na jediném: nebyla to sonda ani vesmírný odpad. Patrně se nad Rigou objevil neznámý objekt mimozemského původu.
(dtk)

UFO nebo meteorologický balon?aktualí článek dne 5.7.07

5. července 2007 v 23:27 | katy |  Aktuální články
Setkání vojenského pilota s neidentifikovatelným objektem na obloze začátkem devadesátých let minulého století jej málem připravilo o život. Mladý kadet se naštěstí včas katapultoval. Armáda však záhy obvinila mladíka ze záměrného zničení stíhačky. Jeho jedinou záchranou se stali vědci z Ruského centra pro výzkum UFO. Co ve své zprávě uvedli?
Město Jejsk leží na jihu Ruska a sídlí zde prestižní Vyšší vojenská letecká škola V. M. Komarova. V minulosti akademii navštěvovalo několik významných osobností, jako třeba kubánský astronaut Arnaldo Tamajo-Mendez nebo velitel ukrajinských vzdušných sil Viktor Strelnikov. V devadesátých letech sem docházel také devatenáctiletý Maxim Churbakov, nadějný vojenský pilot, jehož kariéru zbrzdil fenomén, pro který zatím stále neexistuje uspokojivé vysvětlení.
Z hrdiny se stal psanec
Churbakov měl naplánovaný třetí let bez učitele na 16. srpna 1991. Ovšem již několik minut po startu selhala technika a stíhačce vysadil motor. Mladý kadet nezpanikařil a navedl stroj směrem od města nad moře, kde se katapultoval.
Pilota našla rybářská loď a o několik dnů později se v místních novinách objevil jeho snímek i s hrdým instruktorem. V článku pak autor citoval slova generálmajora Michajlova, který sice vyjádřil lítost nad ztrátou drahého letounu, ovšem po zvážení všech okolností připustil, že se voják zachoval duchapřítomně. Záznam celého incidentu dokonce nechal zařadit do výcviku, aby se i ostatní studenti naučili, jak se zachovat v nouzi. Jenomže z hrdiny se za krátkou dobu stal štvanec, který málem skončil za mřížemi.
V průběhu jednoho z dalších cvičebních letů, dne 28. srpna v 17.31 hodin, zpozoroval Maxim ve výšce 4000 metrů na pravoboku podivnou oranžovou kouli, pohybující se nad mraky. Než stačil vyrozumět pozemní letovou kontrolu, těleso se přiblížilo až k stíhačce a zvětšilo svůj průměr zhruba na dva metry. Pilot instinktivně sklonil hlavu, ale přesto mu "to něco" popálilo oči.
Hrozilo deset let vězení
Ve zprávě kadet později tvrdil, že měl pocit, jako by jej někdo zezadu pozoroval. Když se ohlížel, všiml si za letadlem kouřové stopy. Zrak ho prý pálil čím dál více, ale dým v kabině rozeznal. Podal okamžitě hlášení do vysílačky a začal hasit oheň.
"Dostal jsem příkaz ihned opustit stroj. Přede mnou byla hustě osídlená oblast, proto jsem klesl níže a hledal vhodné místo k přistání. Varovné požární světlo stále blikalo. Strašně mě bolely a slzely oči, a tak jsem neviděl moc dobře. Rádio se z velké části nedalo vyladit. Něco neustále rušilo rádiovou ústřednu a chvílemi jsem ve sluchátkách neslyšel nic než chraplavý zvuk," zapsal Churbakov do svého hlášení. "Letadlo se nedalo při kolísající rychlosti zhruba sto kilometrů ovládat. Ve výšce tisíc metrů jsem se proto katapultoval a dopadl na kukuřičné pole," uvedl sled pozdějších událostí.
Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že pilot mohl nehodě zabránit, a vznesli proti němu obvinění ze záměrného zničení stíhacího letounu. Hrozilo mu deset let vězení a navíc byl s okamžitou platností vyloučen ze školy.
Prohlášení o výskytu UFO
Někdejší kadet se obrátil na odborníky Ruského střediska pro výzkum UFO. Požádal je, zda by mu mohli vysvětlit jev, který jej vlastně připravil o všechno. Případu se ujal významný ruský ufolog Jurij Stroganov.
Vojenské noviny Bojevaja Vachta pak zveřejnily článek nazvaný Oranžová koule proti stíhacímu letounu. Autor mimo jiné žádal vojenské výzkumníky, aby věnovali pozornost citlivým informacím o UFO, které pocházely z vysokých míst. V této souvislosti zmínil například leteckého generálplukovníka Malceva. Důstojník v roce 1991 prohlásil, že neidentifikovatelné létající objekty, s nimiž se sovětští letci setkávají, provádějí neobvyklé manévry bez jakékoliv pohybové setrvačnosti. Takovou schopnost nemohou mít podle Malceva žádná letadla na Zemi.
Ještě v roce 1992, krátce po rozpadu Sovětského svazu (12. 12. 1991), nebylo stále jasné, jestli bude nešťastný kadet zproštěn obvinění a osvobozen. O dvě léta později se ale situace v tomto případě zcela změnila.
Pilot podstoupil hypnózu
Vědci z Ruského centra pro výzkum UFO vydali na základě svých výzkumů zprávu, v níž dospěli k názoru, že během osudného letu došlo k typickému setkání s neidentifikovatelným létajícím objektem. Odborníci ve studii potvrdili nejrůznější účinky těchto objektů na lidi i na přístroje. Nejčastěji prý dochází k ovlivnění elektrického zařízení, které bývá zpravidla vyřazeno z provozu a člověk má zasažen zrak.
Neméně zajímavá je také skutečnost, že případem Churbakova se nezabývalo pouze Ruské středisko pro výzkum UFO. Kadet podstoupil regresní hypnózu a vyšetření se účastnil dokonce i Rima Leibow, ředitel Střediska pro léčbu a výzkum neobvyklých zranění. "Maxim Churbakov se řídil podle rozumu a jednal v souladu s nastalými okolnostmi. Při takovéto události je to normální reakce. Jeho výpověď je zcela pravdivá a přesnost popisu události nepochybná," prohlásil americký lékař.
Záhada kopce Dvě sestry
Město Jejsk leží v Krasnodarském kraji a zdá se, že tato oblast fenomény UFO přitahuje více než kterákoliv jiná místa v Rusku.
Ufolog Stroganov považuje za významný zejména případ z roku 1992, kdy bylo hlášeno pozorování neidentifikovatelného létajícího objektu nad kopcem Dvě sestry u města Bělaja Kalitva. Na vršku se navíc krátce poté objevil v trávě kruh o průměru devíti metrů.
Analýza vzorků půdy odebraných z místa obrazce ukázala, že materiál byl na zlomu křehký a porézní a na povrchu nesl stopy tepelných účinků. Byl roztavený a obohacený o mangan a železo. Povrchové změny vzorků byly dva až tři milimetry hluboké a obsah manganu v těchto vrstvách byl několiksetkrát vyšší než v kontrolních vzorcích odebraných na jiném místě. Informace potvrdil přední ruský chemik Alexej Burenin.
Skutečný výzkum atmosféry?
UFO nad Jejskem pozorovali vojáci již v srpnu roku 1960. Šlo o mohutné neidentifikovatelné těleso, pohybující se křivočaře směrem od západu na východ rychlostí o něco menší než satelit. Kadeti neznámý objekt sledovali téměř čtvrt hodiny a podle jejich výpovědí třepotavě světélkoval.
S vysvětlením přispěchali sovětští vědci z moskevského planetária. Fenomén byl prý ve skutečnosti jedním z experimentů v rámci studia horních vrstev atmosféry. O jakou technologii však šlo, to už odborníci neupřesnili. Lze ale předpokládat, že letadlo či meteorologický balon by vojenští letci bezpečně rozpoznali.
(tor)MIG proti zářící kouli
Podobný případ se odehrál v někdejším Sovětském svazu také v říjnu 1981. Pilot V. Korotkov tehdy letěl ve stíhačce typu MIG, když se náhle před letadlem objevila zářící koule o průměru asi pět metrů. Radiokomunikační systém přestával fungovat, přívod paliva byl přerušen a motor vysadil. Objekt se pak posunul k zádi letounu a došlo k vnější explozi, která poničila kýl. Poté těleso zmizelo z dohledu a motor se opět rozběhl. Korotkov naštěstí dokázal s poškozeným letadlem bezpečně přistát.
Odborníci vyšetřující tento incident dospěli k závěru, že škody nejspíše způsobila žhoucí plazma. Vzduch se ionizoval a na stíhačku přeskočil silný elektrický výboj, který zapříčinil výbuch. Mohl prý také být příčinou výpadku motoru.